poniedziałek, 3 marca 2014

PLAN PORODU CZ. 1

W weekend nareszcie udało mi się stworzyć mój plan porodu (a uwierzcie mi że próbowałam zabrać się do tego już od kilku tygodni. Ehh słomiany zapał). Jako że Bob napędził nam trochę strachu, stwierdziłam że czas najwyższy się za to zabrać. We wtorek mamy wizytę u naszego lekarza ciążowego i zobaczymy co on sądzi o naszych pomysłach.


Postanowiłam podzielić się z Wami moją wiedzą na temat planu porodu, zamieścić przykładowy dokument oraz przedstawić jak najwięcej możliwych punktów które warto w planie porodu zamieścić. Może komuś taka wiedza się przyda.


CO TO WŁAŚCIWIE JEST TEN PLAN PORODU?


Otóż od 8 kwietnia 2011 roku istnieje rozporządzenie w sprawie standardów opieki okołoporodowej (Rozporządzenie Ministra Zdrowia, określające procedury postępowania w opiece nad kobietą i dzieckiem podczas ciąży fizjologicznej, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem, Dziennik Ustaw Nr 187 z dn. 7.10. 2010 poz. 1259). Jest to dokument który sporządzasz wraz ze swoim lekarzem prowadzącym lub położną, w którym powinny być zawarte Twoje oczekiwania odnośnie przebiegu wszystkich faz porodu oraz opieki noworodkowej. Warto też aby przy tworzeniu dokumentu była osoba, która będzie Ci towarzyszyć przy porodzie (mąż, mama, siostra, doula, przyjaciółka).

Plan porodu powinnaś mieć przy sobie w teczce z dokumentami i badaniami które były wykonywane w trakcie ciąży, najlepiej w kilku kopiach (przezorny zawsze ubezpieczony). W momencie przyjmowania na oddział przekazujesz dokument personelowi szpitala np położnej z którą będziesz rodzić. Maja oni obowiązek przeczytania planu porodu i omówienia go z Tobą i osoba towarzyszącą. 

Jak w praktyce wygląda takie czytanie i omawianie planu porodu w placówkach publicznych to już oddzielna kwestia. Przekonam się jak wybije godzina zero. 

Jest szansa, że niektóre Twoje oczekiwania odbiegają od standardów obowiązujących w danym szpitalu. Warto wcześniej odwiedzić placówkę w której zamierzasz rodzić i dowiedzieć się na co możesz liczyć. Fakt jednak jest taki, iż rozporządzenie weszło w życie już prawie 3 lata temu także większość placówek powinna być przygotowana na Twoje wymagania. 

Jako że mam tatę lekarza to wiem jak są odbierane niektóre "dziwactwa" planu porodu przez personel medyczny. Umówmy się że pozycje porodowe wertykalne czyli pionowe nie są wygodne dla lekarzy i położnych. Najwygodniejszą jest pozycja leżąca taka jak do tej pory. Wygodniej jest ogolić kobiecie łono i zrobić lewatywę bo przynajmniej nie będzie niemiłej niespodzianki (z tym akurat się zgadzam, wolę już żeby lewatywę mi zrobili niż żebym się zestresowała tym że przy porodzie zrobiłam kupę). Jednak prawo jest prawem i w tym momencie masz dużo do powiedzenia w czasie porodu. 

CO POWINIEN ZAWIERAĆ PLAN PORODU?konkretne punkty przedstawię Wam w jutrzejszym wpisie wraz z przykładowym planem porodu. Dzisiaj taki ogólny zarys:
 • Przede wszystkim Plan porodu powinien zawierać Twoje dane osobowe (imię i nazwisko)
 • Dane lekarza prowadzącego ciążę (imię i nazwisko)
 • Dane osoby towarzyszącej - jeśli planujesz rodzić wraz z osobą towarzyszącą zawrzyj tą informację w planie, jeśli jednak wolisz rodzić sama też musisz to dokładnie określić w dokumencie. 
 • Warto podać informacje na temat tego jaka forma porodu była dla Ciebie planowana (z tego co wiem jeśli planowane było cesarskie cięcie to plan porodu nie ma racji bytu bo i tak nad wszystkim sprawują piecze lekarze - Ty nie masz nic do powiedzenia)
 • Koniecznie należy zawrzeć punkt z ważnymi informacjami (Leki stale przyjmowane, leki i substancje na które jesteś uczulona, informacja o nadciśnieniu, cukrzycy, nowotworach itp)
 • Przygotowania do porodu - Twoje stanowisko w sprawie lewatywy, golenia krocza czy wywoływania porodu itp
 • Poród - Twoje preferencje dotyczące miejsca porodu (np czy zezwalasz na obecność studentów), wyposażenie sali porodowej (piłka, worek sako), informacja o tym czy chcesz zostać aktywna w czasie porodu, Twoje oczekiwania dotyczące częstotliwości badań w pierwszej fazie porodu. Proponuję zawrzeć informację w miarę chronologicznie zaczynając od miejsca, następnie określić swoje oczekiwania odnośnie wszystkich po kolei faz porodu.
 • Warto podkreślić kwestię tego czy chcesz mieć podane znieczulenie
 • Czy chcesz mieć nacinane krocze czy może wolisz tego uniknąć
 • Określ również jak chcesz aby wyglądały pierwsze chwile Twojego maleństwa na świecie np. kontakt skóra do skóry, badanie wstępne noworodka. Istotne będzie również Twoje stanowisko w sprawie podania szczepień. Jeśli np nie życzysz sobie aby w pierwszej dobie życia były podane szczepienia musisz wyraźnie zaznaczyć to w planie porodu i dodatkowo dołączyć oświadczenie podpisane przez oboje rodziców.
 • Zawrzyj również informacje na temat tego jak chciałabyś aby była sprawowana opieka nad noworodkiem - określ swoje preferencje dotyczące karmienia dziecka.

DLACZEGO WARTO PRZYGOTOWAĆ PLAN PORODU?


No tak ale co z tego, że ja plan porodu przygotuje jak i tak wszystko może pójść zupełnie nie po mojej myśli? I pójdzie! Możesz być przekonana że połowa Twoich założeń nie będzie miała odzwierciedlenia w rzeczywistości, a to dlatego że poród jest bardzo dynamiczny i tak naprawdę mimo, że każdy z nas przez poród przeszedł (wszyscy leżeliśmy pod sercem naszej matki, która później w magiczny sposób wydała nas na świat) to jednak mimo wszystko poród jest bardzo nieprzewidywalny. Często kończy się tak, że ciąża fizjologiczna która miała idealny przebieg skończyła się komplikacjami lub ciąża zagrożona zakończyła się niemal idealnym, łagodnym porodem. I to się nigdy nie zmieni - poród choć tak naturalny i powszechny jest wielka tajemnicą do samego końca. 

Jedak warto spisać idealny dla siebie scenariusz przebiegu porodu ale zostawić sobie drzwi otwarte przy każdym punkcie. Trzeba wiedzieć, że nie można sztywno trzymać się każdego punku planu porodu bo jeśli np chciałaś za wszelką cenę ochronić kroczę a przy porodzie okaże się, że rozwarcie jest za małe a dziecko niedotlenione to niestety nie możesz iść w zaparte bo tym samym możesz wyrządzić ogromną krzywdę swojemu dziecku.

No dobra w takim razie po cholerę ja mam sobie zaprzątać głowę tym całym planem porodu?

Przede wszystkim przygotowując plan porodu masz szansę lepiej poznać całą procedurę okołoporodową i tym samym lepiej przygotować się do tego jakże ważnego i trudnego dla Ciebie dnia. Możesz poznać wszystkie plusy i minusy podejmowanych przez Ciebie decyzji. Zapoznać się z ich konsekwencjami i następstwami. Uważam więc, że lepiej jest wiedzieć co może Cię czekać niż bezwiednie oddać się w ręce lekarzy i położnych i niech robią co chcą (przynajmniej dla mnie jest to lepsza opcja)

Poza tym plan porodu jest idealnym rozwiązaniem pod względem komunikacyjnym. Weź pod uwagę, że w trakcie porodu możesz nie być zbytnio rozmowna i przede wszystkim możesz nie mieć siły na "walkę" o swoje w momencie gdy będą Cię torpedowały skurcze. Fakt od tego masz osobę towarzyszącą ale musisz liczyć się z tym, że osoba towarzysząca może nie pamiętać co mówiłaś kilka tygodni wcześniej o swoich oczekiwaniach. Co więcej osoba towarzysząca również jest pod wpływem ogromnych emocji (jeśli to jest mąż to za chwilę urodzi mu się dziecko, dla niego to też jest ogromne wydarzenie). Zdarzają się również sytuację gdy osoba towarzysząca nie zdąży dojechać na czas lub po prostu ciężarna zdecydowała się na samotny poród. I w takich właśnie sytuacjach plan porodu przychodzi z pomocą. Lekarze i położne nie muszą zadawać zbędnych pytań a tym samym nie mączą i tak już wystarczająco zmęczonej kobiety, a Ty możesz skupić się na tym aby nie wyzionąć ducha.


Tak więc kobitki - piszcie plany porodu bo naprawdę mogą być pomocne. Ja swój już napisałam:)

 • A może któraś z Was ma już praktyczne doświadczenie z planem porodu i z tym jak są one respektowane w placówkach medycznych? 

Jutro sporządzę dla Was punkty które pomogą Wam w stworzeniu swoich własnych planów porodu oraz zamieszczę przykładowy plan porodu. Zapraszam


Źródła:

7 komentarzy:

 1. Zgadzam się ze wszystkim. Że warto mieć taki plan i że na pewno części się nie zrealizuje. Ze swoim poczekam do omówienia go na szkole rodzenia.
  Zawiozę do szpitala, ale w razie potrzeby, konieczności czy komplikacji jestem gotowa sprzedać duszę diabłu, żeby wszystko poszło dobrze (czyt. bezpiecznie). :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny jest kreator planu porodu na stronie Rodzić po ludzku zawsze może pomóc bliżej określić swoje wymagania :)
  http://www.rodzicpoludzku.pl/Plan-Porodu/Plan-porodu.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam taki plan, był u mnie akceptowany ale nie zrealizowany. Życie pisze swój scenariusz. Bardzo dziękuję za nominację:) oto moje odpowiedzi ;) Pozdrawiam serdecznie
  http://polkamatkaa.blogspot.com/2014/03/liebster-blog-dziekuje.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie ... życie pisze swój scenariusz.
   Z reguły to co chcemy jest mało ważne przy porodzie :)

   Usuń
  2. no niestety liczę się z tym że mój plan porodu pójdzie w cholere jak wybije nasza godzina.
   Ale przynajmniej kilku ciekawych rzeczy przy pisaniu planu można się dowiedzieć.
   Poza tym takie poczucie że ma sie nad czyms nieznanym odrobine kontroli wydaje mi się że przydaję się w ogarnięciu strachu przed tą wielka niewiadomą.
   A przy porodzie jak juz będzie bolało to niech się dzieje wola nieba ;]
   Pozdrawiam;]

   Usuń
 4. Teè miałam plan porodu, ale spalił na panewce, bo miałam cesarskie cięcie, o którym się dowiedziałam na pięć minut przed porodem. Samo życie można powiedzieć:).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No też właśnie - nigdy nic nie wiadomo

   Usuń